Menu Zavrieť

O nás

O nás

Niekoľko rokov dozadu sme sa v rodine rozhodli, že naše štvorročné dieťa je súce na lyže. Otázka však znela, kde, čo a ako, čo nás to bude stáť ? Manželka „klikla do Gugla“ a tam sme obratom dostali množstvo informácii. Dnes sme už skúsenejší a tak sme sa rozhodli svoje poznatky sústrediť do niekoľkých bodov a tak Vám uľahčiť vaše rozhodovanie o tom ako, kde a či začať.

Kde začať?

Ak ste vybrali pre svoje dieťa lyžovanie ako aktívny šport je najlepšou alternatívou vybrať si z ponuky lyžiarskych oddielov. LO Mladosť má program, v ktorom počas 3 rokov naučí dieťa karvingové lyžovanie a okrem toho sa dieťa všešportovo rozvíja.

Kedy začať?

Vo všeobecnosti sa nedá nájsť pravidlo, kedy začať s lyžovaním. Každé dieťa je osobnosťou a to po fyzickej aj psychickej stránke. Máme skúsenosti , že minimálny vek pre začatie detského lyžovanie je 4 – 5 rokov. Najlepšie však v predškolskom škôlkárskom ročníku.

Ako začať?

Nová lyžiarska sezóna u nás začína v septembri. Kým nenapadne sneh majú naše deti „suchú prípravu“. Deti zlepšujú svoju kondíciu turistikami, učia sa základom jazdy na in-line korčuliach, bicyklujú, hrajú sa loptové hry, učia a základy gymnastiky, trénujú obratnosť absolvujú aj jeden tréning týždenne v telocvični. S prvým snehom začínajú tréningy na lyžiach. LO Mladosť využíva svahy na Donovaloch – Záhradište, alebo vlastný svah v Malachove – Medvedica.

Čo ma to bude stáť?

Je potrebné povedať , že lyžovanie nie je lacným športom. Na druhej strane sa časť prostriedkov dá ušetriť nákupom staršieho výstroja. Pre tento účel robíme oddielové burzy. Ďalším poplatkom, s ktorým je potrebné počítať je poplatok za výcvik pre LO Mladosť, ktorý je však možné rozdeliť do dvoch splátok. Nakoniec je potrebné počítať aj s permanentkou na vlek, nakoľko lyžujeme na verejnom svahu.

Aký výstroj budem potrebovať ?

Lyže, lyžiarky, paličky, prilba, okuliare, vhodné oblečenie.

Lyže

Pre začiatočníka by mala výška lyží po bradu. Pokročilejší lyžiari môžu mať výšku lyže medzi bradou a očami.Typom lyže sú karvingové s pevným viazaním s vypínacou špičkou a pätkou

Lyžiarky

Pre malé deti odporúčame dvojklipsové, max. trojklipsové. Vybratá „papuča“ lyžiarky by mala byť max. o 1 cm väčšia od chodidla, lyžiarka pre začiatočníka by mala byť nízka a mäkká. Pre pokročilejšie deti sú vhodnejšie vyššie a tvrdšie lyžiarky.

Prilba

Pre vlastnú bezpečnosť je prilba pre každé dieťa povinnou. Prilba musí na hlave sedieť presne. Ak kúpite prilbu so skrutkou, ktorou regulujete veľkosť máte „vystarané “ aj na niekoľko rokov.

Okuliare

Okuliare sú najlepšie s dvojsklom, aby sa nerosili. Keď kupujete okuliare, vždy ich vyskúšajte aj spolu s prilbou, aby dobre sedeli.

Oblečenie

Nepremokavé, najlepšie dvojdielne Vysoké lyžiarske nohavice, bunda so snehovým pásom na gumu (slúži na to, aby sa pri páde sneh nedostal na telo lyžiara. Lyžiarske rukavice – prstové.Kukla pod prilbou chráni lyžiara pred nepríjemným vetrom a snehom v oblasti tváre.Pre lepšiu ochranu pred zraneniami je dobré mať chránič (korytnačku), ktorá chráni malých lyžiarov hlavne pre zranením hrudníka a chrbtice.

Keď to premietneme do čísel zhruba to bude vyzerať takto: poplatok za výcvik 220€, oteplovačky 60€, lyže+palice 50€, prilba 25€, okuliare 10€, sezóny skipas Donovaly- od 265€. Po spočítaní sa dostávame na sumu cca. 630€.
Výber vhodného výstroja je možné konzultovať s našimi trénermi, ktorí radi pomôžu a poradia.

Lyžiarsky oddiel Mladosť delí deti do troch ročníkov, podľa odtrénovaných rokov. Jednotlivé ročníky zodpovedajú aj výkonnostnej úrovni malých lyžiarov. Tréningové plány pre jednotlivé ročníky sa od seba líšia výberom cvičení pre zdokonalenie techniky lyžovania, intenzitou prípravy podľa vopred stanovených kritéríí, tak aby na konci sezóny boli splnené ciele prípravy. Deti počas desiatich mesiacov roka absolvujú zhruba 300 hodín. V zime, na svojom „materskom“ svahu alebo na sústredeniach, ktoré organizujeme na Roháčoch – Janovkách prípadne v Taliansku alebo Rakúsku. Pre záujemcov o snowboarding sme pre vás pripravili aj kurz pre začiatočníkov. Pod vedením skúsených trénerov sa naučíte umeniu „lyžovania“ na jednej širokej lyži.Suchá príprava je realizovaná na verejných ihriskách alebo plochách. V lete organizujeme týždenné letné sústredenie, kde deti zvyšujú svoju kondíciu na bicykloch, korčuliach a turistikou. Letné sústredenie býva ozvláštnené „nočným pochodom“ a diskotékou. Všetky spoločné aktivity pomáhajú deťom pohybovať prirodzene sa v kolektíve, získavať nové kamarátstva, ale podporujú aj prirodzenú súťaživosť, nakoľko všetky aktivity, ktoré s deťmi robíme sú športovo-súťažného charakteru. Cieľom nášho lyžiarskeho oddielu nie len naučiť deti lyžovať, ale naučiť deti k láske k športu, ctiť zásady fairplay a tiež sociálne zaradenie sa detí do kolektívu.

LO Mladosť je ta správna voľba, ak sa chcete začleniť do klubu detí a ich rodičov, ktorí vedia, ako stráviť spoločné chvíle príjemne.